Müdürün Mesajı

 

Yarım yüzyılı aşan bir süredir artarak devam etmekte olan Avrupa bütünleşmesi, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir süreç haline gelmiştir. Avrupa'nın bir parçası olarak Türkiye de sadece gelişmeleri izlemekle yetinmemiş, başlangıcından beri bütünleşmenin bir parçası olarak sürecin içinde yer almaya çalışmıştır.

Hem dünya hem de Türkiye için böylesine dinamik bir oluşumun yakından takip edilmesi önem arz etmektedir. 1987 yılında, o dönemdeki adıyla Avrupa Topluluğu'na, Türkiye'nin tam üyeliği amacıyla yapılan başvuru sonrasında, nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve Avrupa bütünleşmesini yakından takip etmek için "Avrupa Topluluğu Enstitüsü" adıyla kurulan Enstitümüz, 30 yılı aşkın bir süredir üzerine düşen bu görevi gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Enstitü; Hukuk, iktisat, siyaset ve uluslararası ilişkiler alanlarında sağladığı lisansüstü eğitim ile AB konusunda uzman yetiştirmenin yanı sıra düzenlediği konferans, seminer ve paneller ile AB konularında toplumu bilinçlendirme görevini de gerçekleştirmektedir. Ayrıca, 1991 yılından bu yana aralıksız yayınlamakta olduğu Avrupa Araştırmaları Dergisi ile akademik hayata da önemli bir katkı sağlamaktadır.

Türkiye'deki AB çalışmalarının öncülerinden birisi olan Avrupa Birliği Enstitüsü, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğinden bağımsız olarak, hızla gelişen Avrupa bütünleşme sürecini en doğru ve en tarafsız şekilde analiz etmeye devam edip, bu alanda uzman yetiştirme görevini en iyi şekilde yerine getirecektir.

 

Prof. Dr. Muzaffer DARTAN
Avrupa Araştırmaları Enstitüsü Müdürü


Bu sayfa Avrupa Araştırmaları Enstitüsü tarafından en son 20.02.2024 21:27:00 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM