Hakkında

 

Marmara Avrupa Araştırmaları Dergisi
Marmara Avrupa Araştırmaları Dergisi yılda iki kez, Haziran ve Aralık aylarında Türkçe ve İngilizce yayın yapan kapalı çift hakem sürecine tabi uluslararası bir dergidir. 


İndeksler
EconLitEBSCO Publishing, SOBIAD ve Google Scholar tarafından indekslenmekte; ULAKBIM tarafından izlenmektedir.


Yayın Hedefleri
Türkiye'de "Avrupa Bütünleşme Süreci" ne yönelik çıkarılmış ilk süreli dergi olan Marmara Avrupa Araştırmaları Dergisi’nin amacı, konusunda uzman yerli ve yabancı araştırmacıların hukuk, iktisat, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi çalışmalarını Avrupa Birliği perspektifinde sunmaktır.


Yayın İlkeleri
Dergide yayınlanan makalelerdeki görüşler yazarına aittir. Dergide yayınlanan akademik makaleler sadece eğitim amaçlı olarak çoğaltılabilir. Yayımlanan yazılar, grafik ve tablolar izin olmadan kısmen veya tamamen çoğaltılamaz ve belli bir sistemde arşivlenemez. Akademik yayınlarda kaynak gösterilmek şartı ile alıntı yapılabilir. Gelir elde etmek amacı ile yapılan basım, çoğaltma ve/veya satışlar 5846 sayılı FİSEK hükümleri uyarınca hukuki yaptırıma tabi tutulacaktır. Daha önce başka bir dergide, kitapta vb. bir kaynakta yayınlanan makaleler kabul edilmemektedir. Ulusal veya uluslararası konferans, seminer ve panellerde sunulan bildiriler makale formatına dönüştürüldükten sonra yayın sürecine alınabilir.


Hakem Sürecinin İşleyişi
1- MJES’e gönderilen makaleler, hakem sürecine girmeden evvel editör kurulumuz tarafından ön incelemeye tabi tutulup ‘hakem sürecine girebilir’ onayı alındıktan sonra, alanında uzman ulusal veya uluslararası iki hakeme gönderilir.
2- İki hakemden de ‘yayınlanabilir raporu’ alan makaleler bir sonraki sayı için ‘yayınlanacaklar listesi’ ne alınır.
3- Hakemlerden bir olumlu bir olumsuz yanıt gelmesi sonucunda, makalenin yayımlanması Editörün yetkisindedir.
4- Hakemlerden iki ret kararı gelmesi durumunda hakem raporları yazara ‘yayımlanamaz kararı’ ile iletilir.
5- Hakemlerden ‘düzeltme kararı’ gelmesi durumunda hakem raporu ile birlikte makaleler yazara iletilir ve gerekli düzeltmelerin yapılması için 2 (iki) aylık süre tanınır. Düzeltmesi yapılan makale tekrardan aynı hakeme gönderilir ve ‘yayınlanabilir raporu’ alan makale bir sonraki sayı için ‘yayınlanacaklar listesi’ ne alınır.

 


Tüm yazışma ve katkıda bulunmak isteyenler için adres:
Avrupa Araştırmaları Dergisi, Marmara Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Enstitüsü, Göztepe Kampüsü Kadıköy, 34722 İstanbul

Telefon: 

+ 90 216 777 18 00

+ 90 216 777 18 02 

Faks:

+ 90 216 777 18 01


E-mail: mjesmarmara.edu.tr
URL: http://avrupa.marmara.edu.tr


Bu sayfa Avrupa Araştırmaları Enstitüsü tarafından en son 25.05.2022 16:36:01 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM