Avrupa Birliği Örneğinde Almanya'da Sağlık Sistemi ve İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul konferansında; Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan farklı sağlık sistemlerinin geçmişi ve güncel uygulamalarını karşılaştırmalı olarak ele aldı. Alman sağlık sisteminin işleyişinden bahsetmesinin yanısıra hastaların sağlık hizmetlerinden yararlanma konusundaki memnuniyet düzeylerinin yüksekliğini vurguladı. Almanya’daki tıp eğitiminin sadece AB ülkelerinde değil tüm dünyada takdir gördüğünü istatistiki veriler kullanarak aktardı.

Prof. Dr. Nazlıkul; alternatif tıp ve sağlık alanında çok uluslu ilaç şirketlerinin sağlık alanındaki egemenliğini ve bu durumun oluşturduğu sakıncalar üzerine konuştu. İnsan vücudunun bağışıklık sisteminin; doğal durumunda her türlü hastalığa karşı dirençli olduğunu ancak bunun yanlış ilaç kullanımı yüzünden zaafa uğradığını aktardı.

Nazlıkul; ikinci beyin olarak tanımladığı bağırsak sisteminin öneminden ve yapısal özelliklerinden detaylarıyla bahsetti. Bağırsak florasında meydana gelebilecek bir bozulmanın yol açabileceği rahatsızlık ve hastalıklara dikkat çekti. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yaptı.

Konferans; Avrupa Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Muzaffer Dartan’ın, Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul’a plaket takdim etmesiyle sona erdi.

HIZLI ERİŞİM