Büyükelçi Engin Soysal ile "Diplomasi, Müzakere ve Arabuluculuk Seminerler Dizisi'nin dördüncü oturumu gerçekleştirildi.

Marmara Üniversitesi Avrupa Araştırmaları Enstitüsü ile Dışişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca, 7 Nisan 2022 tarihinde Büyükelçi Engin Soysal tarafından sunulan “Diplomasi, Müzakere ve Arabuluculuk Seminerler Dizisi” nin dördüncü oturumu Enstitüler Binası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilmiştir. Büyükelçi Engin Soysal’ın müzakere süreçleri ve metodolojisi üzerine verdiği seminerde; müzakereci olarak taraf, karşı taraf ve müzakere heyeti kavramları ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır.

1_Engin Soysal_6 Nisan.jpg (296 KB)

Müzakere aşamalarının ve karar alma süreçlerinde müzakereye meşruiyet verilmesinin yanı sıra güç dengesinin gözetilmesi gerektiği ve karşıdaki muhatabın içinde bulunduğu rasyonel ve psikolojik faktörlerin de dikkate alınması gerektiği bilgisi aktarılmıştır.

Büyükelçi Engin Soysal, özellikle uluslararası heyetlerin yürüttüğü süreçlerde müzakerecilerin hedefleri doğrultusunda hareket ederken değerlendirme gücü ve hareket marjı kavramları üzerinde durarak, süreç ve stratejileri derinlemesine anlatmıştır.

2_Engin Soysal_6 Nisan.jpg (633 KB)

Müzakere süreç analizinin ardından, nasıl müzakere edilir sorusuna cevap olan stratejiler bölümüne geçilmiş ve müzakerenin taktik değil teknik bir bilim olduğu, kullanılan rekabet, iş birliği ve uyum stilleri ile uygulanan teknik ve iletişim yöntemlerinin bir arada yürütülmesi gerektiği bilgisi dinleyicilere aktarılmıştır.

Engin Soysal_6 Nisan.jpg (599 KB)

Seminer, soru cevap bölümünün ardından sonraki oturum için 20 Nisan 2022 tarihinde yeniden buluşulmak üzere sonlandırılmıştır.

HIZLI ERİŞİM