Marmara Avrupa Haftası'nın Açılış Toplantısında Volkan Bozkır Konuğumuzdu

9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla 3 Mayıs – 10 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen Marmara Avrupa Haftası kapsamında çeşitli panel ve konferanslar düzenleniyor.

Marmara Avrupa Haftası açılış toplantısında 3 Mayıs’da 62. ve 64. Hükûmetlerde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak görev yapan ve halen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı görevini sürdüren Büyükelçi Volkan Bozkır "Türk Dış Politikası ve Avrupa Birliği Süreci" başlıklı bir seminer verdi. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Çelen'in oturum başkanlığını üstlendiği toplantı, 18 ayrı üniversiteden akademisyenin katılımıyla kapalı olarak gerçekleşti.

Söz konusu seminerde Büyükelçi Volkan Bozkır, başta Suriye krizi ve Avrupa Birliği ile ilişkilerde son durum olmak üzere Türk Dış Politikasının ve Avrupa Birliği sürecinin genel bir panoramasını verdi. Sorularla Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz Enerji Kaynakları, Ortak Güvenlik Savunma Politikasına Türkiye'nin katkısı, Ortadoğu'da küresel aktörlerle ilişkiler ve Avrupa Birliği ile ilişkiler ve AB'nin geleceği ile ilgili konular detaylandırıldı.     

HIZLI ERİŞİM